Svenska skolan i Ban Phe!

Nu har vi öppnat upp medlemssidan på maephim.se efter bytet av plattform.
Vi välkomnar Svenska skolan i Ban Phe
.

Välkommen till Eastern Swedish School!

Känner du att ditt barns tio lediga skoldagar per läsår inte riktigt räcker till? Skulle din familj må bra av att ta en lite längre paus från ekorrhjulet och samla kraft i avkopplande miljö, en så kallad thaimout? Vill du att ditt barn provar på att gå i vår skola? Första året tar vi även emot barn för kortare tid än fyra veckor för att marknadsföra skolan. I så fall hälsar vi dig och din familj välkommen till Eastern Swedish School!

Vid utfarten till Koh Samet på Thailands östra kustlinje ligger den lilla charmiga hamnstaden Ban Phe.Här driver vi en skola sedan 1 november 2011 för barn från Mae Phim, Ban Phe, Rayong, Pattaya m fl områden.

Vi har öppnat en thailandsinspirerad svensk skola och förskola med svensk läroplan och svenska lärare med god erfarenhet. Vår skola är unik i sammanhanget med Lars-Eric Uneståhls pedagogik där varje elevs individuella förutsättningar sätts i centrum. Med små klasser på cirka 12 elever ges dessutom mycket bättre förutsättningar för god inlärning och uppföljning än i Sverige. Vi har redan idag flera thailändska elever på skolan och förskolan, vilket även ger oss en fantastisk möjlighet till språkligt och kulturellt utbyte i vardagen.

Vi följer det svenska skolåret med avslut 31 maj.

Sju punkter som gör ESS speciell

  1. En skola som vill förena hög kvalitet med låga deltagaravgifter
  2. En unik miljö som kombinerar teambuilding med individuella topp-prestationer
  3. En skola och miljö som vill skapa ”världsmedborgare” med globalt ansvarstagande
  4. En unik pedagogik som genomsyras av principer från den mentala träningen
  5. Livs Långt Lärande (3L) kombineras med den personliga lärstilen hos varje elev
  6. Ett lösningsbaserat arbetssätt kombineras med upplevelse- och handlingsorienterat lärande
  7. Livsfärdighetsträning (LFT) som syftar till hög Livskompetens blir ett eget ämne

Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.  Martin +66 835 78 44 40

Alla med ett MaePhim.se medlemskort får en fri prova på dag.

Svenska skolan i Ban Phe medlemssidan.

//Admin

Lär dig laga thaimat i Mae Phim!
MaePhim.se har bytt plattform
 

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://www.maephim.se/